'Dönüşen Şehir, Gaziantep' projesinin tanıtımı, 21 Aralık 2019 Cumartesi günü saat 15:00’da Gaziantep Sanat Merkezi’nde halka açık bir etkinlikle gerçekleştirilecek. 

 

Şehir ve dönüşüm temalı bir araştırma ve üretim atölyesi olan 'Dönüşen Şehir, Gaziantep', Kültür İçin Alan’ın desteği ve Gaziantep Mimarlar Odası işbirliğiyle Ekim ve Kasım aylarına yayılan iki oturumda gerçekleşti. Sanatçı ve araştırmacı Serkan Taycan yürütücülüğünde gerçekleşen atölyeye farklı disiplinlerden 10 kişi katıldı. Atölyede, Gaziantep'in son yüz yıldaki dönüşümü seminerler ve tartışmalarla çok boyutlu bir şekilde incelenerek, bu dönüşümü takip eden bir yürüyüş rotası ve rotanın haritası tasarlandı. Rotayı yürüyenlerin kentin dönüşümünü bedensel olarak tecrübe etmeleri ve bu yolla kentle derinlikli bir iletişim kurmaları hedefleniyor.

 

Moderatörlüğünü atölye yürütücüsü Serkan Taycan'ın yapacağı etkinlikte, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünden Asu Aksoy, Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Mehmet Nuri Gültekin, Sinan Tankut Gülhan ve aynı üniversitenin Coğrafya bölümünden Ragıp Kalelioğlu konuşmalar yapacak. Konuşmaların ardından atölye katılımcıları, rota ve haritayı sunacaklar.

 

Etkinliğin ertesi günü ise Dönüşen Şehir Gaziantep ekibi eşliğinde rota üzerinde bir yürüyüş etkinliği ve ardından bir değerlendirme buluşması yapılacak.

 

 

DÖNÜŞEN ŞEHRİN YÜRÜYÜŞ ROTASI: GAZİANTEP

Şehir ve dönüşüm temalı bir araştırma ve üretim atölyesi

 

Rota ve harita tanıtım etkinliği

21 Aralık 2019 - Cumartesi 

15:00

Gaziantep Sanat Merkezi (Eski Adliye Binası)

 

Moderatör:

            Serkan Taycan 

Konuşmacılar:

            Asu Aksoy (İstanbul Bilgi Üniversitesi)

            Sinan Tankut Gülhan (Gaziantep Üniversitesi)

            Mehmet Nuri Gültekin (Gaziantep Üniversitesi)

            Ragıp Kalelioğlu (Gaziantep Üniversitesi)

 

Atölye katılımcıları:

Serkan Aksak, Damla Şura Bulut, Kübra Evgi, Elif Kömür, Büşra Özpineci, Hatice Taşdemir, Sinan Tütüncüler, Muhammed Yeşilgül, Aynur Yılmaz Soysal, Helin Gülay Yüksel

 

Atölye eğitmenleri 

            Fırat Genç (İstanbul Bilgi Üniversitesi - Sosyoloji Bölümü)

            Sinan Tankut Gülhan (Gaziantep Üniversitesi - Sosyoloji Bölümü)

            Ragıp Kalelioğlu (Gaziantep Üniversitesi - Coğrafya Bölümü)

            Murat Tülek (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Şehir ve Bölge Planlama Bölümü)